Dış Ticaret

Dış Ticaret
En güncel dış ticaret bilgileri

İthalat-İhracat

İthalat-İhracat
ithalat, ihracat işlemleri ile ilgili bilgiler ve haberler...

Uluslararası Nakliye

Uluslararası Nakliye
Uluslararası hava, deniz, kara taşımacılığı...

Letters of Credit

Letters of Credit
www.letterofcredit.biz is your gateway to International Trade Finance.

TÜRKİYE'NIN ALMANYA İLE DIŞ TİCARETİ

Almanya Dünya genelinde her zaman en çok ihracat yapan ilk 3-4 ülkeden birisi olmuştur. Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkiler özellikle Türkiye açısından her zaman önem arz etmiştir.

Almanya, Türkiye'nin en çok ürün ihraç ettiği ülkelerden bir tanesidir. Türkiye özellikle yapmış olduğu sanayi yatırımları için ihtiyaç duyduğu büyük sanayi makinaları başta olmak üzere Almanya'dan önemli miktarda mal ithal etmektedir.Yukarıdaki tabloda Türkiye'nin Almanya ile yapmış olduğu dış ticaret verileri yer almaktadır. Veriler incelendiğinde Türkiye'nin Almanya'ya yapmış olduğu ihracatın 2000 yılından 2008 yılına kadar düzenli olarak arttığı görülmektedir. 2000 yılında Türkiye'nin Almanya'ya olan ihracatı yaklaşık 5 milyar ABD Doları iken bu rakam 2008 yılı sonunda yaklaşık 13 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. 2009 yılında ise yaşanan küresel ekonomik kriz nedeni ile Almanya'ya olan ihracatımız 10 milyar ABD Dolarının altına inmiştir.

Yine tablodan görüleceği üzere Türkiye'nin Almanya'dan yapmış olduğu ithalatın da 2000 yılından 2009 yılına kadar belirli kesintilerle de olsa sürekli bir artış kaydettiği görülmektedir. Özellikle 2001 ve 2009 yıllarında Türkiye'nin Almanya'dan yapmış olduğu ithalat rakamlarında düşüş göze çarpmaktadır. 2001 yılında türkiye'nin yaşamış olduğu ekonomik kriz ile 2009 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin yaşanan ithalat düşüşlerinin başlıca sebebi olduğu anlaşılmaktadır.

Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacmi 2008 yılında 30 milyar dolara ulaşmıştır. Buna rağmen Türkiye Almanya karşısında net ürün ithalatçı konumdadır. Türkiye'nin Almanya'ya karşı 2009 yılı dış ticaret dengesi 5 milyar 700 milyon ABD Doları açık vermiştir.

1 yorum:

Tuncay dedi ki...

böyle güzel bir siteyi hazırladığınız için çok çok tşkler...

Aralık 07, 2010

Yorum Gönder

Yorumlarınızı buradan yazabilirsiniz. Denetlendikten sonra uygun bulunan yorumlarınız yayınlanacaktır.

INCOTERMS 2010 EĞİTİMİ